ATRAKCJE NA ZIELONE SZKOŁY I WYCIECZKI

ZAWOJA – BOGACTWO GÓR W JEDNYM MIEJSCU

Zawoja to wioska u podnóża Babiej Góry. Kryje wiele tajemniczych miejsc – bogactw kultury i przyrody współgrających ze sobą. Fascynuje panoramą, historią, legendami i różnorodnością. Kusi górskimi szlakami turystycznymi. Przenosi w inny świat, pozwala oderwać się od codzienności. 

Pozwólcie, że przedstawimy Wam kilka atrakcji na Zielone Szkoły dostępnych w Zawoi

PIESZE WYCIECZKI

BABIA GÓRA

Niewątpliwie największa atrakcja Zawoi. Króluje nad wioską, uwodząc widokiem na całej swoje pasmo. Drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce, ze szczytu – Diablaka (1725 m n.p.m.) rozciąga się niesamowita panorama. Królowa Beskidów słynie z niezwykłych walorów przyrodniczych i zmiennych zjawisk atmosferycznych, nie bez powodu nazywa jest Matką Niepogód. Kryje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, dlatego też jej teren obejmuje Babiogórski Park Narodowy. Wpisana przez UNESCO na listę światowych rezerwatów biosfery.  Na jej temat możesz usłyszeć wiele legend. Czy są prawdziwe? – Zdecyduj Sam. Zapraszamy do poznania tego niezwykłego pasam górskiego – zapraszamy do Zawoi! 

MOKRY KOZUB

Ścieżka edukacyjna, która pozwala przybliżyć nas do kultury, tradycji, walorów przyrody Podbabiogórza  oraz jego mieszkańców. Jedna z 9 takich ścieżek na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego licząca ok 2km. Z pewnością jest to ciekawa atrakcja polecana na Zielone Szkoły i wycieczki.

HALA BARANKOWA

Doskonały punk widokowy na pasmo Babiej Góry. Ogromna Hala, gdzie latem wypasane są owce, a Ty możesz poczuć prawdziwie górski klimat i zakosztować tutejszej kultury. Znajdziesz tutaj Bacówkę, gdzie zostaniesz poczęstowany prawdziwym oscypkiem i żętycą – jeśli jesteś ciekawy co to – koniecznie musisz odwiedzić to niesamowite miejsce, gdzie możesz zatrzymać się by wypocząć i przenieść się w zupełnie inny świat.

MOSORNY GROŃ

Jeden ze szczytów pasma Policy, na który można wjechać kolejką krzesełkową. Z jego wierzchołka rozciąga się niesamowita panorama na Zawoję i Babią Górę. Zimą zaprasza miłośników jazdy na nartach, latem pasjonatów górskich wędrówek. Zejście  prowadzi w stronę Zawoi Mosorne, gdzie mijamy jeden z największych wodospadów w Beskidach, wyrzeźbionych całkowicie przez naturę – Wodospad Mosorczyk mający 8 m wysokości, składający się z 5 pięter. Widowiskowa atrakcja z której koniecznie musisz skorzystać!

ŚLADAMI WAWRZYŃCA SZKOLNIKA

Kolejna ścieżka edukacyjna na spencery po Zawoi. Ma długość 3,5km. Nazwana imieniem jednego z pierwszych   przewodników babiogórskich. Prowadzi nas w pobliżu lasu roztaczając cudowną panoramę na Babią Górę oraz ukazuję ciekawostki architektury dawnych mieszkańców, które zachowały się do dzisiaj.

ZAJĘCIA MANUALNE 

SPOTKANIE Z RZEŹBIARZEM

Zajęcia rozwijające zdolności manualne i  wyobraźnie –  bawią oraz uczą. Pokaz rzeźbienia w drewnie ukazuje jak przy odrobinie kreatywności powstać mogą piękne twory. Uczestnicy warsztatów nie tylko przyglądają się niesamowitej pracy rzeźbiarza, ale również sami pracują – mają okazję pomalować beskidzkie ptaszki, według własnego planu, pozostaje własnoręcznie zrobiona pamiątka z Zielonej Szkoły, dająca wiele satysfakcji.

EKO – SIANKO

Warsztaty rozwijające zdolności manualne oraz wyobraźnię. Pod czujnym okiem twórcy ludowego, powstają niesamowite zabawki, figurki zrobione z sianka. Samodzielne wykonane cuda dostarczają niesamowitej satysfakcji i niewątpliwie są fantastyczną pamiątkom z wizyty pod Babią Górą. Instruktor prowadzący zajęcia pokaże i pomoże w stworzeniu Twojego dzieła.

MALOWANIE NA SZKLE

To kolejne warsztaty, które rozwijają kreatywność oraz ćwiczą pewność ręki. Każdy potrafi malować, ale jak poradzisz sobie z malowaniem na szkle? Koniecznie musisz sprawdzić swoje umiejętności. Efekty tworzenia konturowych rysunków na szkle są zaskakująco piękne i dają wiele satysfakcji. To pamiątka, która z pewnością sprawi, że uśmiech pojawi się na twarzy każdego uczestnika. Własnoręcznie zrobione obraz, zachwycają.

PATCHWORKOWE CUDA

Zajęcia manualne pod okiem profesjonalnego twórcy ludowego z wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz recyklingu. Wymagają pobudzenia wyobraźni do tworzenia niesamowitych ozdób oraz przedmiotów przydatnych w życiu. Bawią i kształtują kreatywność.

POKAZ GARNCARSTWA

Ciekawe zajęcia na których można obserwować pracę profesjonalnego garncarza oraz samemu wypróbować swoich sił w tym rzemiośle. Pozwalają przybliżyć kulturę, tryb życia oraz ciężką pracę dawnych mieszkańców tutejszych terenów. Bardzo ciężko dzisiaj spotkać tego typu fachowca. To niezwykła okazja móc skorzystać z takiej okazji w Zawoi.

FOLKLOR NA WESOŁO

Spotkanie z góralem, który z przyjemnością opowie o życiu w górach, zabawi ciekawymi opowieściami i legendami na temat Babiej Góry i zbójników. Rozbawi i wciągnie w klimat panujący w Beskidach. Spotkanie gwarantuje niezapomniane wrażenia oraz wiele uśmiechu.

SPOTKANIE Z INSTRUKTOREM TAŃCA

Doskonała rozrywka dla starszych i młodszych. Zajęcia w których głównym celem jest dobra zabawa, integracja i dużo uśmiechu. Nasz instruktor wie jak rozbawić i rozruszać towarzystwo. To nie tylko nauka kilku kroków tanecznych, ale również emocje i niezapomniana zabawa.

ZABAWA W TERENIE

OLIMPIADA

Doskonała zabawa na wolnym powietrzu. To aktywnie spędzony czas łączący zdrową rywalizację, ducha walki, współpracę i wile radości. Drużynowe konkursy, pod kontrolą naszej kadry rozbawią każdego.Wspólna zabawa z profesjonalnym sprzętem, zakończona nagrodami!

GRA TERENOWA

Kolejna atrakcja na świeżym powietrzu wymagająca sprytu, strategicznego myślenia, kondycji oraz współpracy. Doskonała rozrywka dla łowców przygód. Poszukiwacze skarbu poruszają się po bezpiecznym terenie przy pomocy mapy. Samodzielnie szukają drogi, rozwiązują zadania dotyczące Zawoi by dotrzeć do SKARBU. Zabawa pod czujnym okiem koordynatora dostarcza niesamowitych przeżyć!

OGNISKO

W śród atrakcji na Zielone Szkoły w górach nie może zabraknąć ogniska. To chwila kiedy wszyscy razem możemy odpocząć, upiec kiełbaskę i wymienić się ciekawymi opowieściami. Podsumować trudy i wyzwania dnia przy blasku ognia.

OBIEKTY

SKANSEN BUDOWNICTWA BABIOGÓRCÓW IM. JÓZEFA ŻAKA W ZAWOI MARKOWE RÓWIENKI

Muzeum na wolnym powietrzu, gdzie można zobaczyć typową architekturę dla Babiogórców. Najstarsza z trzech zabudów znajdujących się na terenie skansenu, pochodzi z początków XIX w. Jest to miejsce, gdzie namacalnie możesz zapoznać się z fragmentem życia dawnych górali zamieszkujących tereny Beskidu Żywieckiego oraz dowiedzieć się kilku nietypowych ciekawostek dotyczących dawnej budowy, trybu życia, pracy. Jest to niewątpliwie atrakcja, z której powinieneś skorzystać zwiedzając tutejsze rejony.

CENTRUM GÓRSKIE KORONA ZIEMI

Instytucja mająca za zadanie zapoznać nas z historią, geografią, geologią oraz ciekawostkami turystycznymi dotyczącymi nie tylko Babiej Góry, ale również najwyższych szczytów świata. Szczegółowy makiety, doskonale przedstawiają charakterystykę poszczególnych pasm. Wyspecjalizowani przewodnicy starają się przekazać swoją wiedzę w ciekawy sposób. Doskonale wyposażona placówka, z profesjonalnymi salami multimedialnymi jest przygotowana dla każdej grupy wiekowej. 

OŚRODEK EDUKACYJNY BABIOGÓRSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Instytucja pozwala przybliżyć nas do natury, zapoznać z historią, fauną i florą znajdującą się na terenie Babiej Góry. Sala, która jest ogromną makietą przedstawiającą przyrodę na terenie Parku, przeniesie nas do lasu porastającego masyw Diablaka. Usłyszymy tam odgłosy zwierząt, a wyspecjalizowani pracownicy BgPN, przedstawią prezentację i opowiedzą o ochronie oraz opiece tego niezwykłe miejsca. W okół budynku BgPN, rozciąga się ogromny ogród, gdzie przy okazji spaceru znajdziemy przykłady zagrożonych gatunków roślin. Ośrodek nie tylko uczy, ale także przenosi w przestrzeń , gdzie można wypocząć. 

ZAGRODA EDUKACYJNA W MARCÓWCE

Wizyta w „Bacówce u Harnasia” to niezapomniana atrakcja na Zielone Szkoły w górach. Znajdziemy tam stado owiec i kóz w towarzystwie pasterzy, którzy z przyjemnością zaprezentują nam fragment życia babiogórskich górali. Pokarzą jak wyrobić oscypki, opowiedzą ciekawe historie, zabawią i wciągną w tutejszy klimat. Z pasją przekażą ciekawostki dotyczące kultury, pracy i zwyczajów babiogórskich górali. Tutaj nie sposób się nudzić!

PARK LINOWY

Park przygotowany jest dla dzieci w każdym wieku, a także dorosłych. Czeka tutaj wiele atrakcji dostarczających niezapomnianych wrażeń. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W świerkowym lesie odnajdziesz  trasy o różnym poziomie trudności, które nie tylko bawią, ale również uczą i dostarczają wiele emocji. To doskonałe połączenie edukacji, aktywności fizycznej i fantastycznej zabawy. 

PARK CZARNEGO DANIELA

To niezwykłe gospodarstwo, gdzie możesz spotkać jelenie, daniele, konie, owce, kozy oraz lamy. Żyją jak na w naturze pomimo ograniczonej wolności. Możesz podejść na wyciągnięcie ręki do tych wspaniałych zwierząt, nakarmić je samodzielnie co daje ogromną satysfakcję z obcowania z naturą. Park w swojej hodowli ma niezwykły okaz białego daniela, choć zazwyczaj widoczny w szarościach przez swoje upodobania do kąpieli błotnych. Wizyta w parku gwarantuje niecodzienne doznania.

KAPLICZKA W ZAWOI MOSORNE

Warto swoją uwagę poświęcić obiektowi sakralnemu, przestawiającemu odrobinę kultury Babiogórców. Kapliczka zbudowana na początku XX w przez tutejszego gospodarza. Zachwyca prostotą, detalami. Rzeźba na jej froncie pochodzi najprawdopodobniej z pierwszego drewnianego kościoła w Zawoi.